مقالات

عمل بینی به روش بسته

تفاوت بین عمل جراحی باز بینی(رینوپلاستی به روش باز) و عمل جراحی بسته( رینوپلاستی به روش بسته) هر دو روش بالا از نظر اهداف و نتایج یکسان هستند و تفاوت در نوع اپروچ (چگونگی دسترسی جهت اصلاح اختلال)است.انتخاب روش عمل با توجه به شرایط پوست ،سایقه عمل قبلی ، میزان انحراف ظاهری ، انحراف تیغه بینی ، سابقه ضربه و ترومای قبلی بینی ، تمایل و تبحر و انتخاب جراح و بیماری های زمینه ایی ….. متفاوت است . عوامل متعددی در انتخاب نوع اپروچ تاثیر گذاراست. عمل بسته و یا عمل باز هر کدام معایب و مزایای مختص به خود را دارد و طور مطلق نسبت به هم ارجحیت ندارند. در عمل بینی بصورت باز ( که از این به بعد با عنوان رینوپلاستی باز قید میشود) برش در ناحیه ستون میانی بینی در ناحیه کولوملا انجام میشود و از همین ناحیه پوست و بافت زیرجلدی از اسکلت غضروفی استخوانی زیرین جداشد و تحت دید مستقیم جراح اقدامات اصلاحی و ترمیمی صورت میگیرد و در انتها نیز بعد از برگرداندن پوست همان برش ابتدایی بخیه میشود.معمولا در صورت دقت ورعایت اصول جراحی جای بخیه بعد از نمایان و مشخص نیست.موارد کاربرد عمل رینوپلاستی :

الف- در بینی های بسیار کج

ب- بینی هاییکه فاقد غضروف هستند و یا قبلا تحت عمل سپتوپلاستی (CROOKED NOSE) تروماتیک و با غیرقرینگی واضح

ج- عمل SECONDARY RHINOPLASTY تهاجمی ( اصلاح انحراف تیغه بینی) ویا عمل رینوپلاستی قبلی قرار گرقته اند هاییکه نباز به گرفت غصروفی متعدد دارند ویا نیاز به بازسازی پیچیده دارند (استفاده از غضروف گوش و یا غضروف دنده)

د- در بینی های با شکاف (THICK SKIN NOSE)مواردیکه پوست بینی ضخیم و چرب وحجیم و زیر ساخت بینی ضعیف است .(CLEFT-LIP NOSE ) لب مادرزادی معایب عمل رینوپلاستی باز:

الف- ورم بشتر بعد از عمل نسبت به رینوپلاستی بسته

ب- طول مدت زمان عمل بیشتر. مواردیکه عمل رینوپلاستی بسته استفاده میشود

الف-بینی های کوچک با انحراف مختصر و پوست مطلوب و قوز کوچک

ب- در موادیکه نیاز به عمل مجدد با اصلاحات مختصر هست معایب رینوپلاستی بسته:

الف – محدودیت در استفاده از گرافت های غضروفی متعدد و بازسازی های پیچیده .

ب – در اصلاحات

ج- محدودیت دید جراح . (MALPOSED CARTILAGE) نوک بینی حجیم و غضروف های بینی جابجا شده مع الوصف هر دو اپروچ جراحی فوق الذکر در صورت انتخاب مناسب جراح و رعایت تکنیک متاسب و در نظر گرفت شرایط پوست و سابقه عمل جراحی قبلی با نتایج مطلوب و قابل قبولی همراه خواهد بود.برش در طرفین بینی ودر ناحیه اتصال بینی به صورت ربطی به رینوپلاستی باز و یا بسته ندارد و عموما در مواردی که جراح سوراخ های بینی را کوچک و یا تنظیم میکند استفاده میشود.در اکثر موارد برش های پوستی در رینوپلاستی حتی در موارد کوچک کردن سوراخ های بینی قابل روئت نیست (NOSTRILE REDUCTION).

اهداف عمل جراحی ربنوپلاستی صرفا کوچک کردن بینی نیست و حفظ عملکرد تنفسی و یا اصلاح اختلالات انسدادی تنفس از اهمیت بیشتری برخوردار است . لذا در نگاه اولیه ممکن است اختلالات زیادی جلب نظر نکند و عمل رینوپلاستی بسته با حداقل دستکاری و مدت زمان عمل کوتاهتر توسط مراجعه کننده درخواست شود .ولی این معاینات دقیق داخل بینی ، لمس پوست و تیغه میانی بینی ،تغییرات دینامیک پره های بینی حین تنفس عمیق و گاها انجام تصویربرداری از بینی و سینوس توسط جراح است که تصمبم گیری قطعی در مورد نوع اپروچ جراحی را تعیبن خواهد کرد.گرچه عمل رینوپلاستی بسته صرفا به دلایل عدم وجود برش پوستی و تورم کمتر بعد از عمل مورد درخواست مراجعبن است ولی باید در نظر داشت ورم بعد از عمل رینوپلاستی باز کمی دیرتر ولی در نهایت برطرف خواهد شد و اسکار برش پوستی در ناحیه کلوملا در رینوپلاستی باز غالبا قابل رویت نیست.لذا انتخاب رینوپلاستی بسته صرفا براساس موارد فوقالذکر نیست و فاکتورهای زیادی را باید مد نظر داشت وبا مراجعه کننده در میان گذاشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *