استراحت بعد از عمل بینی 

روز اول استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.

کمپرس یخ بعد جراحی بینی

کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی وتورم به همان صورت استفاده گردد.

داروهای تجویز شده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.

بالا نگهداشتن سر بعد جراح بینی

استراحت به حالت نیمه نشسته واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.

فعالیت بدنی شدید نکنید

تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.

 

 جویدن آدامس بعد جراحی بینی

از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد و پرقدرت دارند، بپرهیزید، خصوصا در خلال هفته اول، مصرف مایعات و غذاهای نرم توصیه می‌شود. جویدن آدامس را در ماه اول فراموش کنید.

از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.

مسواک زدن بعد از جراحی بینی

دندانها را با مسواک کودک و نرم و با ملایمت مسواک کنید.

 

استفاده از  عینک بعد از  عمل بینی

به منظور مراقبت عمل بینی تا زمانی که گچ بر روی بینی شما قرار دارد، می توانید از عینک استفاده کنید. پس از برداشتن گچ بینی، باید به مدت حدود 6 هفته سعی کنید عینک شما بر روی پل بینی قرار نگیرد. می توان آن را از پیشانی آویزان کرد یا بر روی استخوان گونه قرار داد. مراقبت بعد از جراحی بینی بسیار مهم است چون فشار ایجاد شده از طریق عینک بر روی بینی می تواند شکل بینی را تغییر دهد. روز پس از عمل جراحی می توانید از لنز طبی استفاده کنید.

دوش گرفتن بعد جراحی بینی

بعد از عمل جراحی، 10-7 روز پانسمان ویژ‌ه‌ای روی بینی گذاشته می‌شود (به صورت اسپلینت یا گچ). در خلال این مدت این پانسمان باید خشک بماند، بنابراین باید طوری استحمام کنید که رطوبت به پانسمان روی بینی نرسد.

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.

چه کارهایی به بینی آسیب میزند 

 

حداقل به مدت دو هفته از خندیدن ، گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید.

از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد حداکثر به مدت دو هفته اجتناب کنید.

اگر با لخته خود در بینی مواجه شدیم چه اقدامی انجام بدیم ؟

هرگاه مسیرهای هوایی بینی مسدود شوند (مثل زمانی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی شده اید)، غدد بینی بیش از حد طبیعی موکوز ترشح می کنند. پس از رینوپلاستی بینی، در اثر ورم ایجاد شده، سوراخ های بینی دچار گرفتگی می شوند و در نتیجه باید تا کاهش ورم به مدت چند روز انتظار ترشحات موکوزی بیشتری را داشته باشید. این موکوز ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد.

اگر دچار خونریزی شدید، باید طوری بخوابید که سرتان بالا قرار بگیرد (از صندلی یا بالش استفاده کنید). بر روی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. وارد کردن فشار به دو طرف قاعده ی سوراخ های بینی کمک کننده است. می توان در سمتی از بینی که دچار خونریزی است، از اسپری دکونژستانت استفاده کرد. اگر خونریزی ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید.

 

مراقبت عمل بینی ، جدول زمانی بهبودی پس از عمل جراحی تیغه ی بینی

روز اول:

به خانه باز می گردید. تا حدی به گرفتگی بینی دچار خواهید شد. پانسمان زیر بینی باید در مواقع لزوم تعویض شود (اغلب 10 تا 20 بار).

روزهای 2 تا 5:

مشکل اصلی در این زمان گرفتگی بینی است.

روزهای 5 تا 7:

پانسمان داخلی بینی توسط جراح برداشته می شود. گرفتگی بینی تا حد زیادی کاهش می یابد.

روزهای 7 تا 10:

گرفتگی بینی کمی بدتر می شود.

هفته ی 3 تا 4:

تنفس از طریق بینی تا حد زیادی بهبود می یابد.

به خاطر داشته باشید: چنانچه نگرانی یا سوالی دارید، می توانید در هر زمان با بیمارستان یا کلینیک تماس بگیرید. می توانید در تمام دوره ی بهبودی و مراقبتهای بعد از عمل بینی و از اولین جلسه ی مشاوره تا بهبودی کامل بینی، برای طرح سوالات خود و کسب اطلاعات لازم، با مطب جراح متخصص زیبایی تماس بگیرید.

روز های بعد از جراحی بینی چگونه سپری کنیم ؟

شما می توانید 3 تا 6 هفته پس از جراحی انتظار احتقان و پوسته شدن بینی داشته باشید. بسیاری از بیماران در هفته بعد از عمل جراحی به محل کار یا مدرسه باز می گردند. پیروی از این توصیه ها می تواند به شما در جلوگیری از عوارض و بهبود سریعتر کمک کند.

چند روز اول بعد از عمل بینی

در صورت نیاز، پد گاز زیر بینی خود را (در صورت وجود) تغییر دهید. هنگامی که مبادله متوقف شد، متوقف شوید.

با بالاتنه بالا بخوابید تا فشار از سرتان کم شود.

از مسکن ها طبق دستور پزشک یا مسکن های خفیف غیر از آسپرین (تیلنول) استفاده کنید.

هر داروی اضافی را که پزشکتان تجویز کرده است، مصرف کنید.

برای جلوگیری از خشکی دهان مایعات فراوان بنوشید. یک مرطوب کننده کنار تخت ممکن است مفید باشد.

برای کمک به کنترل هر گونه خونریزی مزاحم بینی، ممکن است از کیسه یخ روی بینی و گونه ها استفاده شود. در حالت نشسته سر خود را به جلو خم کنید و به آرامی از بینی نفس بکشید. از طریق بینی خود خون را بو نکنید زیرا باعث خونریزی بیشتر می شود.