اتوپلاستی(otoplasty) که به آن جراحی زیبایی گوش نیز گفته می‌شود؛ روشی برای تغییر شکل دائم، موقعیت یا اندازه گوش است. اگر گوش شما بیش ازحد بزرگ و برجسته است، می‌توانید جراحی زیبایی انجام دهید.

همچنین اگر گوش یا گوش‌های شما به دلیل آسیب دیدگی یا نقص مادرزادی شکسته باشد، این افراد کاندید جراحی اتوپلاستی هستند. بعد از رشد کافی لاله گوش معمولاً بعد از 5 سالگی تا بزرگسالی می‌توان اتوپلاستی را انجام داد. در بعضی موارد، جراحی از اوایل 3 سالگی نیز انجام می‌شود.

در بعضی از موارد دفورمیتی‌های گوش باید در سن پایین‌تری جراحی شود اما سن اصلاح اختلال loopear  یا گوش برجسته در سن 6 تا 12 سالگی است. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این نوع از عمل‌های زیبایی گوش بیشتر مطلع شوید.

اقدامات قبل از جراحی

اتوپلاستی را می‌توان در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام داد. در صورت مصرف آسپرین 72 ساعت قبل از جراحی زیر نظر پزشک معالج قطع می‌شود. در صورت مصرف مکمل‌های گیاهی که سبب افزایش خون‌ریزی می‌شوند، مثل زنجبیل و جیجنر آن بهتر از قبل از عمل قطع شود.

بیمار بهتر است قبل از عمل به مدت 2 هفته از ترکیبات ویتامین E استفاده نکند. ترکیبات ویتامین E میزان خونریزی را افزایش می‌دهد.

نتیجه جراحی اتوپلاستی

بعداز اینکه بانداژهایتان برداشته شد، متوجه تغییر فوری در ظاهر گوش‌های خود خواهید شد. این تغییرات دائمی است. در نظر داشته باشیدکه بهترین نتایج جراحی اتوپلاستی بعد ازگذشت چندین ماه مشخص می‌شود.

اگر بعد از باز کردن پانسمان از نتیجه عمل خود راضی نیستید صبور باشید و با پزشک خود مشورت کنید. معمولا بعد از باز کردن پانسمان گوش ورم دارد و به دلیل وجود بخیه‌ها فرم نهایی را نگرفته است. بخیه‌های اتوپلاستی بنا به صلاح دید جراح معالج شما بعد از 2 تا چند هفته بعد از جراحی کشیده می‌شود.

بهترین سن برای جراحی

اگرچه اتوپلاستی برای همه رنج سن از کودکان تا بزرگسالان قابل انجام است، اما باید به خاطر داشت که بهترین نتایج جراحی‌ها پس از رشد کافی گوش حاصل شود. بهترین زمان جراحی گوش برجسته (loopear)  بین 5 تا 12 سالگی است .