×

مراقبت های بعد از عمل بینی

 

مهمترین مسئله استراحت در ۴۸ ساعت اول بعد از عمل هست بطوریکه سربالاتر از تنه با زاویه حدودا ۳۰ درجه بدین ترتیب میزان ورم و التهاب در ناحیه ببنی و صورت به علت افزایش جریان خون وریدی ،،به میزان قابل توجهی کاهش می یابد .

 استفاده از غذاهای تند وشور و پرادویه محدود شود و حتی المقدور استفاده نشود .

 مایعات فراوان در بهبودی بعد از عمل تاثیر به سزایی دارد .

خوابیدن به پهلو و طرفین منعی ندارد و در روند بهبودی تاثیر گذار نیست.

قرلر دادن یخ در ۲۴ ساعت اول در کاهش ورم و تا حدودی در کمتر کردن خونمردگی موثر است.

با این توضیح که قرار دادن مداوم یخ موجب تحریک عروق و اعصاب ناحیه صورت ونتیجتا ایجاد درد خواهد شد لذا توصیه میکنم هر ساعت به مدت ۲۰ دقیقه کیسه یخ بصورت غیر مستقیم روی پیشانی و ابتدای دورسوم بینی قرار داده شود. از قرار دادن کیسه یخ به صورت مستقیم روی بینی خودداری کنید.

از آنجاییکه معمولا تامپون داخل بینی قرار نمیدهم ،

خروج ترشحات خونابه ایی اجتناب ناپذیر است ، این مسئله مایه نگرانی نخواهد بود چرا که خروج ترشحات و عدم احتباس آن روند بهبود را تسریع میکند و میزان خونمردگی را کاهش میدهد .

 در موارد نادری ممکن است خونریزی بعد از عمل اتفاق بیافتد که در این موارد خونسردی خود را حفظ نموده و با پزشک معالج تماس حاصل فرمایید .

بعد از عمل ممکن است ورم چشمها و پلک ایجاد شود که قاعدتا تا  روز ۴ یا ۵ بعد از عمل کاهش مییابد و اقدام خاصی نیاز ندارد .

 استفاده از میوه جات خاص مثل آناناس تاثیرات ثابت شده ایی از نظر علمی در کاهش خونمردگی و یا ورم ندارد. ولی با تجویز پزشک معالج در موارد خاص میتوان از ترکیبات بروملین و یا آرنیکا برای خونمردگی استفاده کرد.

  استحمام بدن بعد از عمل آزاد است و ممانعتی ندارد.

 مسواک زدن دندانهای عقب و پایین مجازاست و بجهت تنفس دهانی بعد از عمل و گرفتگی بینی شستشوی باسرم نرمال سالین روزانه دو تا سه بار توصیه میشود .

 مشاوره گرفتن از افراد فاقد صلاحیت در مورد مراقبت های بعد از عمل تنها موجبات تشویش و نگرانی شما خواهد بود و سوالات خود صرفا با پزشک معالج و دستیار ایشان مطرح کنید .

از مصرف نمودن مسکن های ضد ااتهابی غیر استروییدی مانند آسپیرین ویا ایبوپروفن و دیکلوفناک اکیدا خودداری فرمایید چراکه ریسک خونریزی بعد از عمل را افزایش میدهد  .

 چنانچه به بیماری مزمنی متبلا هستید ) آسم و اآلرژی و فشارخون و….( میتوانید با صلاحدید پزشک معالج ادامه دهید.

در صورت گلو درد و یا سوزش گلو استفاده از شربت دیفن هیدرامین و ماعات ولرم حاوی عسل کمک کننده است .

 بعد ازعمل لاجرم مدتی گرفتگی بینی و ترشحات بینی خواهید داشت که بهتر است قبل از عمل خود برای این مدت کوتاه آماده کنید و مایعات فراوان استفاده بفرمایید .

 

معمولا روز ۵ تا ۷ بعد از عمل گچ روی بینی بر داشته میشود و روز معاینه استحمام کامل داشته باشید به طوریکه گچ روی بینی خیس بخورد و شل شود .این توصیه موجب راحتتر جدا شدن گچ از پوست و کاهش ورم بعد از عمل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *