درمان تومورهای تیروئید

مشکلات در تیروئید گردن یکی از عوامل شایعی است که ممکن است افراد بسیاری را درگیر سازد .معمولا احساس درد در این ناحیه غیر قابل تحمل است .

معمولا علائم این بیماری با احساس خستگی مفرط روزانه

احساس سردرگمی و گیج بودن

ریزش موی شدید

چاقی مفرط و غیر قابل کنترل

احساس لرزش در بدن و سرد شدن اندام ها و تعرق شدید در هنگام فعالیت های ساده  بروز میکند .

از تیروئید چه میدانید ؟

تیروئید به شکل پروانه است و در جلوی گردن قرار دارد . وظیفه آن،ترشح هورمون هایی است که سرعت متابولیسم را، سیستمی که به بدن در مصرف انرژی کمک می رساند، کنترل می کنند. اختلالات غده تیرویید با ایجاد وقفه و انقطاع در تولید هورمون های تیرویید، منجر به کاهش و یا افزایش سرعت متابولیسم می شوند. هنگامیکه سطح هورمون ها خیلی بالا و یا پایین می روند، شما دامنه گسترده ای ازعلایم را تجربه خواهید کرد.

از بیماری هایی که تیروئید را درگیر میکند ،کم کاری آن است ، در واقع  زمانیکه تیروئید کم کار است ، وزن به صورت ناخواسته بالا میرود و این عامل بیانگر کم کار بودن تیروئید در بدن خواهد بود ، در مقابل نیز اگرتیروئید پرکار باشد میتواند وزن فرد را به سرعت پایین برده و وی را دچار مشکلاتی بکند .

تیروئید همچنین میتواند باعث تورم در گردن نیز بشود ، بزرگ شدن گردن از علائم شایع اختلال در تیروئید است ، که به آن گواتر میگویند . گواتر در هر دو حالت کم کاری یا پرکار تیروئید رخ میدهد . همچنین ممکن است که ورم های دور گردن مربوط به عملکرد این عضو هم نباشد .

درمان تومورهای تیروئید

تشخیص کم کار یا پرکار بودن تیروئید

با انجام یک ازمایش خون میتونید به اختلالات موجود در غده ی تیروئید پی ببرید . این آزمایش، سطح هورمون تحریک کننده تیروئید(TSH) را تعیین می کند، نوعی از هورمون بنیادین که عملکرد غده تیروئید را تنظیم می کند. اگر TSH بالا باشد، به این معنا است که کارایی تیروئید بسیار پایین می باشد ( کم کاری تیروئید). در صورتیکه TSHپایین باشد، عموما به این مفهوم است که تیروئید بیش از اندازه فعال است. ( پرکاری تیروئید). همچنین آزمایش  وجود گره و مشکلات دیگر تیروئید را نیز بیان میکند . ممکن است نیاز به جراحی تیروئید داشته باشید ، در این صورت پزشک جراح سر و گردن برای برداشتن و یا اصلاح مشکلات درون گردن و تیروئید شما اقدام میکند .

اگر غده ی تیروئید از اندازه ی معمولی بزرگتر باشد جراح ناچار به برداشتن این غده میشود ، از این رو عمل جراحی تیروئید بر روی افرادی که دارا ی تیروئید  بسیار بزرگی هستند توصیه میشود ، زیرا بزرگی بیش از حد این غده  باعث انسداد راه تنفسی و هوایی شده و در چنین حالتی نفس کشیدن برای فرد دشوار خواهد شد .

همچنین جراحی تیروئید میتواند در موارد حاد تر مانند سرطان تیروئید و یا افرادی که دارا ی ندول سرد تیروئید هستند انجام میشود ، البته این عارضه بیشتر در مردان بالای 40 سال رخ میدهد .

انجام این عمل با  بیهوشی صورت می گیرد. توجه داشته باشید که انجام این عمل به قدری مهم است که حتما باید توسط یک جراح متخصص سرو گردن انجام شود زیرا در صورت بی دقتی ممکن است به غده پاراتیروئید آسیب جدی وارد شود که در این صورت در صدای شخص تغییرات فاحشی صورت میگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با دکتر راجی تماس بگیرید .

منتظر ارائه ی نظرات و پیشنهادات شما هستیم .

با تشکر مدیریت سایت دکتر راجی

 

درباره raji

خدمات دکتر بابک راجی : جراحی بینی , جراحی بینی گوشتی ,جراحی بینی استخوانی, بوتاکس , اتوپلاستی , جراحی گوش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پنج × 5 =