جراحی بینی

رینو پلاستی یا جراحی پلاستیک بینی در بین جراحی های زیبایی بینی از ویژگی خاصی برخوردار است ، در جراحی بینی نیاز است علاوه براینکه پزشک علم این کار را داشته باشد تا حدی هم هنر داشته باشد زیرا این جراحی تلفیق علم و هنر است .
پزشک جراح بینی باید با توجه به ساختار صورت و بینی هر شخص ، اقدام به جراحی بینی شخص بپردازد .
بینی ای زیبا می باشد که با اجزای صورت هماهنگی داشته باشد .
حقایقی که هر متقاضی جراحی بینی باید از آنها اطلاع داشته باشد :
1- بینی که جراحی می شود هدف زیبایی بخشیدن به بینی و تغییر دادن ظاهر بینی می باشد نه اینکه رفع کامل و مطلق ظاهر زیبا به بینی
2- هر شخص باید واقعه بینانه جهت جراحی بینی اقدام نماید و انتظارات غیر معقول نداشته باشد به عنوان مثال اشخاصی که بینی های گوشتی دارند را نمی توان نوک بینی را خیلی جمع کرد .
3- بعضی از اشخاص انتظار دارند در سن کم به جراحی بینی بپردازند این امر میسر نیست زیرا دختران در سن 16 سالگی و پسران در سن 18 سالگی می توانند جراحی بینی را انجام دهند.
4- در صورت اینکه بیمار دارای انحراف بینی باشد نیاز است علاوه بر انجام جراحی بینی ، انحراف تیغه بینی خود را نیز اصلاح نماید.
5- با استفاده از لیزر می توان اکثر درمان ها را انجام داد ، اما با استفاده از لیزر نمی توان عمل جراحی بینی را انجام داد ، استفاده از لیزر فقط برای برش ابتدای جای تیغ جراحی کاربرد دارد نه رفع و از بین بردن انحراف تیغه بینی و یا بهبود بخشی به ظاهر بینی
6- با استفاده از جراحی بینی علائم حساسیت بینی بهبود نمی یابد .
7- پلاک های ارتودنسی هیچ گونه منعی برای انجام جراحی بینی ایجاد نمی کند .

بینی طبیعی
انواع بینی :

معمولا بینی ها به طور کلی به دو دسته اصلی زیر تقسیم می شوند :
1- بینی های استخوانی
2- بینی های گوشتی

بینی های استخوانی :

به بینی های که در قسمت پل بینی برآمدگی دارند در اصطلاح بینی رومی یا بینی استخوانی می گویند .
در جراحی بینی استخوانی هدف کوچک کردن بینی می باشد ، در بینی های استخوانی علاوه بر کوچک کردن بینی ، باید جراح برآمدگی پل بینی یا همان قوز ناحیه پشت بینی را از بین ببرد .

علت ایجاد شدن بینی های استخوانی :

معمولا علت ایجاد شدن بینی های استخوانی ژنتیک می باشد ، معمولا اشخاصی که بینی استخوانی دارند که دارای قوز بزرگی می باشد این بینی ها را به ارث برده اند اما دلایل ایجاد بینی های استخوانی به عوامل زیر نیز وابسته است :
1- شکستگی
2- ضربه وارد شدن به بینی
3- ژنتیک
بینی های گوشتی :
بینی های گوشتی معمولا به بینی های اطلاق می شود که نوک بینی بیش از اندازه بزرگ است و معمولا نوک بینی گرد می باشد ، در این نوع بینی ها نوک بینی بیش از حد طبیعی گرد و پهن می باشد .

نتیجه جراحی بینی های گوشتی :

به بیمارانی که دارای بینی گوشتی می باشند توصیه می شود که از روش باز جهت جراحی بینی استفاده نمایند ، دلیل این کار به این دلیل می باشد که در روش جراحی بسته نوک بینی به خوبی دیده نمی شود و به دلیل عدم دید خوب در دسترسی به نوک بینی محدودیت وجود دارد و این دلیل سبب شده که جراحی بینی گوشتی نتیجه خوبی نداشته باشد .
اشخاصی که دارای بینی گوشتی می باشند باید انتظارات منطقی از جراحی بینی داشته باشند زیرا نوک بینی گوشتی را خیلی نمی توان جمع نمود .
نکات و مراقبت های پس از عمل بینی :
از اقداماتی که بعد از مرخص شدن بیمار لازم است استفاده از کمپرس آب سرد است . تورم و کبودی بر اثر جراحی یکی از عوارض شایع این عمل میباشد که باید در ساعات اول کنترل شود بنابراین در ۲۴ ساعت اولیه بعد از جراحی باید کمپرس را انجام داد تا از میزان تورم و کبودی های اطراف بینی کاسته شود.
برای کسب بهبودی کامل بعد از جراحی بینی باید نکات ساده اما مهمی را رعایت کنید .

• استفاده از کمپرس را حداکثر سه روز ادامه دهید و در طی این سه روز کمپرس آب سرد را یک ربع یک بار تمدید نمایید.
• کمپرس گرم در زمان کبودی در چشم ها نیاز است ،از استفاه ی غیر ضروری آن پرهیز نمایید .
• استفاده از کپسول های آنتی بیوتیک و قرص های مسکن و قرص های سرماخوردگی و قطره بینی و نیز آمپول های دگزامتازون که پزشک تجویز میکند را ۶ ساعت بعد از عمل شروع نمایید .

• تا دو روز بعد از عمل باید آمپول های کاهش درد را تزریق نمایید ، البته استفاده از این داروها در صورت احساس درد و تورم شدید توصیه می شود .
• در صورتیکه احساس سرماخوردگی دارید از آنتی بیوتیک هااستفاده کنید ، مصرف این نوع داروها در کاهش حساسیت ها و ایجاد عطسه در روزهای نخست بعد از عمل به شما کمک می کند .
• پاسمان را بعد از گذشت دوروز باز کنید.
• بینی خود را با سرم های مخصوص شستشوی بینی تمیز کنید ، این کار باعث ضد عفونی شدن بینی شما می شود .
• در هنگام استراحت از بالشت های بلند استفاده کنید و سر خود را بالا نگه دارید
• از فشار آوردن به سر و خم شدن پرهیز کنید .
• همچنین اجسامی با وزن بالا را بلند نکنید این کار باعث ایجاد خونریزی بینی خواهد شد .
• تا یک هفته بعد از عمل استراحت کفی داشته باشید و از راه رفتن و تحرکات سنگین بپرهیزید.

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

بینی به طور کل از سه قسمت تشکیل می شود :
• لایه بیرونی و پوشش سطح خارجی بینی که از پوست و لایه ظریف عضلانی که در زیر پوست قرار داد تشکیل شده است.
• بخش غضروفی- استخوانی
• پوشش مخاطی داخل بینی
گوشتی یا استخوانی بودن بینی به طور عمده به پوست بینی وابسته است و بر خلاف تصور برخی افراد، به قوز دار بودن و فرم ظاهری بینی مربوط نیست. درواقع پوست بینی نقش اساسی در نتیجه جراحی دارد و هرچه پوست بینی ضخامت کمتری داشته باشد ،انعطاف پذیری بیشتری در انعکاس تغییرات غضروفی ایجادشده و نتیجه بهتری خواهیم داشت.
با توضیحات عنوان شده میتوان گفت به بینی ای گوشتی گفته میشود که دارای پوستی ضخیم با منافذ پوستی باز می باشد و معمولا به دلیل همین سنگینی و ضخامت پوست بافت غضروفی ضعیفی دارند ولی بینی های استخوانی دارای پوست نازک یا متوسط هستند. باید توجه داشت که به طور طبیعی پوست در قسمت بالای بینی نازکتر از قسمت پایین تر می باشد.
در بینی های گوشتی به دلیل ضخامت پوست جزئیات غضروفها و استخوانها به خوبی قابل مشاهده نیست ومعمولا سر بینی پهن می باشد ولی در بینی های استخوانی به دلیل نازک بودن پوست غضروفها قوی تر و مستحکم ترند و بافت غضروفی استخوانی آن به خوبی قابل مشاهده است به طوری که در صورت وجود شکستگی قبلی آثار آن قابل مشاهده می باشد از این رو نوک بینی های استخوانی کمتر دچار افتادگی یا پهنی هستند.
پوست نازک و غضروف و استخوان مستحکم در بینی های استخوانی در جراحی بینی استخوانی مزیت محسوب میشود زیرا پوست به دلیل نازک بودن به خوبی به اسکلت اصلاح شده و یا کوچک شدن بینی می چسبد و نتیجه جراحی را بهتر نشان می دهد ولی در جراحی بینی گوشتی در صورت برداشت بیش از حد غضروف و ضعیف بودن غضروفها امکان ایجاد اسکار و یا فرورفتگی می شود همچنین به دلیل ضخامت پوست که مانع چسبیدن مناسب پوست به اسکلت میشود امکان دارد در بعضی نواحی دچار برجستگی و پهنی شود.
البته باید متذکر شویم میتوان به وسیله نازک کردن پوست( در پوستهایی که دارای لایه چربی باشند این لایه برداشته می شود) و تقویت غضروفهای بینی ازبروز مشکلاتی که بیان شد جلوگیری کرد و بینی را به زیبایی و به صورت متناسب اصلاح کرد.
یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد این است که تورم بعد از جراحی در بینی های گوشتی بیشتر می باشد و پس از جراحی نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

آبریزش بینی بعد از جراحی بینی

یکی از اتفاقات شایع که بیماران از آن شکایت دارند آبریزش بینی بعد از جراحی بینی است ، آبریزش بینی ممکن است تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی ادامه پیدا کند اما رفته رفته کاهش میابد .
نگران این عارضه نباشید زیرا به صورت دائمی همراه شما نخواهد بود ، در موارد حاد و یا مزمن که بیمار از آبریزش بینی رنج میبرد،مصرف داروهای آنتی هیستامین توصیه میشود.

خونریزی بعد از عمل بینی

خونریزی از اتفاقاتی است که ممکن است بعد از عمل جراحی بینی برای فرد رخ دهد .
در این صورت می توان با پانسمان جلوی خونریزی را گرفت و مانع از ایجاد درد و تورم شد.توجه داشته باشید که پانسمان باید توسط پزشک جراح انجام شود تا دچار عوارض احتمالی دیگری نشوید.
اگرچه خونریزی بعد از عمل بینی غیرمعمول است و به ندرت اتفاق میافتد اما مشاهده میشود که بعد از عمل این خونریزی بسیار کم یا بسیار شدید باشد ، امکان خونریزی حین عمل نیز وجود دارد که در این صورت بیمار نیاز به تزریق خون خواهد داشت .
البته نوع دیگری از خونریزی نیز وجود دارد و زمانی رخ میدهد که جراح استخوان بینی را می شکند. به دلیل پاره شدن عروق موجود در استخوان بینی این پارگی باعث خونریزی بعد از عمل میشود که در موارد حاد ازاطراف بینی پایین تر میرود و به زیر چشم و گونه‌ها هم راه پیدا میکند.

پانسمان بعد از جراحی بینی

معمولا پانسمان بعد از جراحی برای جلوگیری از خونریزی های احتمالی انجام میشود . این کار توسط جراح و بعد از عمل جراحی انجام میشود . تامپون یک نوع باند است که به پمادهای مخصوص آغشته شده و در مجاری بینی قرار میگیرد .
تنفس تا یک هفته بعد از جراحی با مشکل همراه است و تقریبا تا یک روز بعد از پانسمان مجبور به تنفس از راه دهان خواهید بود ، برای جلوگیری از مشکلات پانسمان مایعات زیادی بنوشید و سعی کنید که از راه دهان به آرامی نفس بکشید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

• تا دو روز بعد از عمل باید آمپول های کاهش درد را تزریق نمایید ، البته استفاده از این داروها در صورت احساس درد و تورم شدید توصیه میشود .
• در صورتیکه احساس سرماخوردگی دارید از آنتی بیوتیک هااستفاده کنید ، مصرف این نوع داروها در کاهش حساسیت ها و ایجاد عطسه در روزهای نخست بعد از عمل به شما کمک میکند .
• پاسمان را بعد از گذشت دوروز باز کنید.
• بینی خود را با سرم های مخصوص شستشوی بینی تمیز کنید ، این کار باعث ضد عفونی شدن بینی شما میشود .
• در هنگام استراحت از بالشت های بلند استفاده کنید و سر خود را بالا نگه دارید .
• از فشار آوردن به سر و خم شدن پرهیز کنید .
• همچنین اجسامی با وزن بالا را بلند نکنید این کار باعث ایجاد خونریزی بینی خواهد شد .
• تا یک هفته بعد از عمل استراحت کفی داشته باشید و از راه رفتن و تحرکات سنگین بپرهیزید.

• استفاده از کمپرس را حداکثر سه روز ادامه دهید و در طی این سه روز کمپرس آب سرد را یک ربع یک بار تمدید نمایید.
• کمپرس گرم در زمان کبودی در چشم ها نیاز است ،از استفاه ی غیر ضروری آن پرهیز نمایید .
• استفاده از کپسول های آنتی بیوتیک و قرص های مسکن و قرص های سرماخوردگی و قطره بینی و نیز آمپول های دگزامتازون که پزشک تجویز میکند را ۶ ساعت بعد از عمل شروع نمایید .

موارد منع جراحی بینی

چه اشخاصی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند؟

به طور کلی جراحی زیبائی یا رینوپلاستی جراحی اختیاری است ومنعی برای جراحی زیبایی وجود ندارد مگر در شرایطی که بیمار دچار بیماری و شرایط خاص پزشکی باشد که برخی از این موارد در این بخش شرح داده خواهد شد:

  • در صورت که بیمار دچار بیماری شدید و نارسایی قلبی باشد.
  • باید به سن متقاضی توجه کرد قبل از سن 16 سالگی به دلیل عدم تکمیل رشد بینی، امکان دارد جراحی زیبایی بینی باعث اثرات منفی بر روی صورت گردد بنابراین لازم است جراحی بینی در خانم ها قبل از 16 سالگی و در آقایان قبل از 18 سالگی انجام نگردد.
  • بهتر است افرادی که دچار سینوزیت در زمینه آلرژی، رینیت آلرژیک، درگیری قارچی سینوس، تومور ها و در موارد که شخص مشکل پولیپ دارد تا زمان بهبودی کامل جراحی بینی انجام ندهد در واقع قبل از جراحی بینی بیمار باید از نظر مشکلات تنفسی چک شود تا بعد از جراحی دچار عارضه نگردد.
  • افرادی که سابقه مشکل انعقاد خون دارند یا از دارو های انعقادی همچون آسپرین و یا وارفارین استفاده می کنند حتما قبل از جراحی پزشک خود را مطلع کنند.
  • افرادی که سیگار میکشند بهتر است 2 تا 4 هفته  قبل از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنند زیرا نیکوتین موجود در سیگار در روند بهبودی بینی تاثیر گذار است.
  • افرادی که کلویید ساز هستند نباید نسبت به جراحی زیبایی بینی اقدام کنند ( مکانیسم بدن در حالت عادی به گونه ای است که با ایجاد زخم درسطح پوست به ترمیم آن می پردازد و معمولا جای زخم نمانده و یا اثر آن نا معلوم است ولی در بعضی افراد در محل زخم بافت اضافه و قرمز رنگی که از خود زخم بزرگتر است ایجاد میگردد که به آن گوشت اضافه یا کلویید گفته می شود).
  • افرادی که دچار مشکلات روحی – روانی هستند یا از جراحی بینی خود انتظارات غیر معقولی دارند نباید تحت جراحی قرار بگیرند. دقت فرمائید جراحی زیبایی بینی باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود ولی نباید از جراحی بینی توقع نا معقولی داشت و جراحی بینی باعث به وجود آمدن فرد جدیدی نخواهد شد
  • کسانی قبلا سابقه جراحی بینی داشته اند باید پزشک خود را در جریان قرار دهند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری گردد و حداقل 9 ماه باید از آخرین جراحی بینی گذشته باشد.

روش صحیح خوابیدن پس از جراحی بینی

بسیاری از افراد هرینه بسیار برای انجام جراحی زیبایی بینی می کنند که متاسفانه بعد از جراحی رضایت کامل از بینی خود ندارد این امر دلایل بسیاری دارد گاها اشتباه و خطای جراح می باشد که به دلیل عدم انتخاب شخص ماهر جهت جراحی می باشد که به دوستان پیشنهاد می شود قبل جراحی حتما در مورد جراح خود تحقیق کنید و تا حد امکان نمونه جراحی های انجام شده توسط جراح مورد نظر را بررسی کرده سپس اقدام به جراحی نمایید گاهی هم بیمار انتظار غیر منطقی از جراحی دارد ولی در اکثر مواردعلت نارضایتی از نتیجه جراحی مراقبت های بعد جراحی می باشد که به درستی انجام نشده است و باعث می شود جراحی بینی با اینکه با مهارت و بدون ایراد انجام شده نتیجه خوبی نداشته باشد، یکی ازمراقبتهای پس جراحی نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی می باشد.
• تا دو هفته پس از جراحی بینی سرتان را با زاویه بیشتری از سطح زمینی قرار بدهید برای اینکار از دو یا سه بالشت استفاده کنید.
• به هیچ عنوان برروی شکم نخوابید و حتما به پشت بخوابید.
• هنگان خواب در دو طرف صورت بالش هایی قرار دهید تا صورتتان به حالت صاف و رو به بالا قرار گیرد.
• می توانید رو به پهلو بخوابید به صورتیکه به بینی خود فشار نیاورید ولی خوابیدن رو به پهلو باعث می شود یک طرف بینی ورم بیشتری داشته باشد.
• اگر متاهل هستید یا فرزند کوچکی دارید که شب را با شما می خوابد بهتر است یک هفته اول را تنها بخوابید چون احتمال دارد در طول شب به صورت ناخودآگاه دست همسر یا فرزندتان به صورتتان بخورد.
درست خوابیدن بعد از جراحی بینی تا زمان شکل گرفتن و محکم شدن غضروفهای بینی در جراحی زیبایی شما تاثیر بسیار دارد لذا سعی کنید موارد فوق را رعایت بفرمایید.

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

پس از خارج شدن از اتاق عمل باید یک تا دو ساعت از خوردن مواد غذایی پرهیز کنید.

بیست و چهار ساعت بعد از عمل  مایعات مصرف کنید و پس از آن رژیم غذایی عادی که در آن غذاهای نرم در نظر گرفته شده است  از سر گرفته شود.بیشتر غذاهایی که به جویدن بیشتر نیاز دارد به اندام های صورت فشار وارد شده و و بهتر است از خوردن آنها خودداری شود.

ممکن است به علت اضطراب وارد شده بعد از عمل  جراحی بینی و همچنین به دلیل بسته بودن راه بینی تا دو یا سه روز اشتهای خود را از دست داده باشید  اما برای اینکه افت قند و ضعف بدن نداشته باشید بهتر است به مقدار اندک و با فاصله زمانی کوتاه مواد غذایی مفید استفاده کنید.

برای بهتر شدن زخم ها و سرعت بخشیدن به بهبودی ورم ها بهتر است از آبمیوه های تازه استفاده کنید.

سعی کنید تا مدتی نمک را از برنامه غذایی خود حذف کنید زیرا در بهبودی ورم ها تاثیر گذار خواهد بود.

به علت کم تحرکی بعد از عمل حراحی بینی  ممکن است افراد به یبوست مبتلا بشوند برا ی جلوگیری از این امر مواد غذایی فیبر دار استفاده کنید . سبزیجات و میوه های تازه سرشار از فیبر هستند.

جراحی بینی

 

مصرف داروها بعد از جراحی بینی

داروهایی که توسط جراح بینی برای بیمار تجویز شده است باید طبق دستور پزشک منظم و به موقع استفاده شود.در صورت تمام شدن داروها نباید به طور سرخود تمدید کنید و دوباره داروها را مصرف کنید همچنین نباید داروهای دیگر را به پیشنهاد دوستان و آشنایانی که تجربه عمل بینی داشته اند مصرف کنید زیرا ممکن است داروها بر حسب شرایط بیمار تجویز شده باشد.اگر به داروهای تجویز شده حساسیت داشتید فورا آن را با جراح خود  درمیان بگذارید.

شما تنها مجاز هستید با اجازه جراح بینی خود قطره ها و یا اسپری ها که برای باز شدن گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی استفاده می شود ،مصرف کنید.معمولا این داروها در صورت بسته شدن را ه تنفس بیمار استفاده می شود.

اگر بعد از جراحی بینی و با مصرف داروها همچنان مشکلاتی مثل حالت تهوع،تب و اسهال ،گرفتگی بینی برطرف نشد با و افزایش ورم ها و تشدید زخم های محل جراحی مواجه شدید ،به سرعت جراح بینی خود را در جریان بگذارید.

 

 

منتظر نظرات وانتقادات شما عزیزان هستیم.

باتشکر، مدیریت سایت دکتر راجی

درباره raji

خدمات دکتر بابک راجی : جراحی بینی , جراحی بینی گوشتی ,جراحی بینی استخوانی, بوتاکس , اتوپلاستی , جراحی گوش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دو × چهار =