جراحی بینی گوشتی

به بینی های که پوست ضخیمی دارند و ودر قسمت تحتانی بینی نوک آن پهن و پره های بینی بزرگ وبرعکس بینی استخوانی از انعطاف پذیری بسیار پایینی برخوردار است و دارای غده های چربی فراوانی می باشند و در نوک بینی جمع شده اند . بینی های گوشتی ساختمان غضروفی و اسکلتی بسیار ضعیفی دارند بطوری که نوک بینی در اکثر موارد رو به پایین میباشد برای جراحی این نوع بینی ها باید علاوه بر کوچک نمودن بینی اسکلت و غضروف های بینی را تقویت کرد تا در آینده به حالت اولیه خود باز نگردد و یا نوک بینی به سمت پایین نیایدبینی گوشتی

کلا بینی هایی که از نظر پوستی مشکل دارند گوشتی تر میباشند و بینی هایی که دارای مشکل استخوانی هستند استخوانی تر هستند. پس میتوان متوجه شد که بینی های گوشتی هم میتوانند همانند بینی های استخوانی به صورت دلخواه و ایده آل در بیاید اما با مراجعه به پزشک مطمئن و متخصص این امر صورت خواهد گرفت
جراحی بینی جراحی است در آن با برداشتن کمترین میزان غضروف ها و بخیه زدن در درست ترین نقاط بینی،شکل مطلوب و زیبائی به ظاهر بینی داده میشود بدون اینکه به دریچه های تنفسی دچار مشکل شود یا به ساختمان بینی آسیبی وارد شود.
جراحی های زیبائی بینی شامل بینی های گوشتی و استخوانی وافتاده و بینی های شکسته و یا دارای انحراف تیغ بینی و ترمیمی می باشد.
بینی های پهن و گوشتی معمولا تناسب صورت را بهم می زنند و با جراحی و کوچک کردن آنها به صورتی که تناسب صورت رعایت شود در زیبائی چهره تاثیر بسیاری دارد
بینی گوشتی، بینی هایی با پوست ضخیم و باز بودن سوراخ های پوست گفتته می شود که دارای اسکلت استخوانی و غضروفی ضعیف تری هستند که معمولا دارای پره های باز و ضخیم می باشند.
در گذشته در جراحی های بینی گوشتی به دلیل برداشت بیش از حد غضروف ها و ضعیف بودن غضروف در اینگونه بینی ها باعث ایجاد اسکاردر پوست و فرورفتگی در بینی می شد و یا به دلیل کوچک کردن بیش از حد بینی، مشکلات تنفسی ایجاد می گردد و همچنین پوستهای ضخیم به خوبی به اسکلت کوچک شده بینی نمی چسبد و در بعضی نواحی به خصوص نوک بینی دچار برجستگی و پهنی می شود.
اقداماتی که باید انجام شود تا جراحی بینی گوشتی به بهترین وجه انجام گردد:

1- نازک کردن پوست بینی: پوست بینی دارای لایه های متفاوتی است که نمیتوان هیچکدام از لایه ها را کم کرد زیرا آسیب پوستی که ایجاد می شود بسیار خطرناک می باشد و فقط می توان از لایه چربی آن کاست که در آن هم باید به صورت بسیاربا دقت انجام گردد و به لایه ها آسیب وارد نشود و در کل تاثیر آن طوری نیست که به وضوح رویت شود.

2- تقویت غضروف بینی به صورتیکه غضروفهایی که در وضعیت مناسب نیستند جابه جا کرده و به وسیله پیوند غضروف ساختارهای ضعیف را تقویت می نمایند. غضروف لازم جهت پیوند بینی معمولا از تیغه بینی فرد برداشته می شود ولی اگر به هر دلیلی غضروف تیغه بینی قابل استفاده نباشد از غضروف لاله گوش استفاده می شود

3- تورم بینی در جراحی بینی گوشتی نسبت به بینی های دیگر بیشتر می باشد که در صورت لزوم پزشک از تزریق کورتن استفاده می کند ولی در کل به دلیل تورم زیاد و طولانی مدت نیاز به مراقبت بیشتر دارد و مراقبتهایی همانند چسب زدن، ماساژ بینی و قرار دادن دوبالشت کنار سر هنگام خوابیدن، پایین نگرفتن مداوم سربیشتر مورد توجه قرار گیرد.

روش جراحی بینی گوشتی

بهترین روش جهت بینی های گوشتی روش جراحی باز می باشد، در این روش بینی از پایه میانی بینی (کولوملا) برش داده می شود و سپس به وسیله برش دادن در لبه داخلی پره های بینی، پوست بینی بالا داده میشود تا دسترسی به پشت و نوک بینی آسان شود و در مرحله بعد غضروف لترال را از تیغه وسط جدا کرده و جراحی بینی انجام می شود
برای تقویت بافت و غضروف از تیغه وسط یا همان سپتوم قسمتی را به ناماسترات کلوملا جدا کرده و جراح آن را به شکل میخ مانند در آورده و در نوک بینی قرار می دهد تا بدین وسیله نوک بینی بالا رفته و بهبود یابد و در موارد لزوم که پره های بینی بسیار بزرگ بوده به وسیله الاربیس یا همان برداشت دقیق از پره ها به کوچک کردن پره های بینی می پردازند.
در کل نباید انتظار غیر منطقی از جراحی بینی های گوشتی داشته باشیم و این گونه بینی ها به دلیل تورم زیاد بعد از جراحی نیاز به مراقبت های بیشتری دارند.

سوالات متداول درباره بینی گوشتی

آیا بینی گوشتی بعد از عمل باز می گردد؟

هیچ گاه بعد از اینکه از بینی بافتی جدا می شود و یا به آن اضافه می شود تغییر قابل چشمگیری در آن به وجود نمی آید.اما ممکن است به دلیل ضخامت پوست در بینی های گوشتی ورم بیشتر باشد و دیرتر از بین برود در برخی موارد ممکن است ورم با مدت زمان طولانی باعث ب وجود آمدن بافت فیبروز شده و به همان حالت باقی بماند.پیشنهاد می شود که پس از عمل جراحی بینی گوشتی مراقبت ها به دقت انجام شود مثلا درگذاشتن چسب حساسیت بیشتری نشان دهند و مدت زمان چسب گذاشتن را افزایش دهند و در مواقعی با تشخیص پزشک آمپول ها یی برای کاهش ورم استفاده می شود.

آیا می توان در جراحی بینی گوشتی به طراحی ها و عکس های سه بعدی کامپیوتری که نتیجه جراحی را نشان می دهد اعتماد کرد؟

می توان گفت که برخی پزشکان برا ی جذب بیماران بیشتر ازاین روش استفاده کرده و با نشان دادن این تصاویر ذهنیتی ایده آل برای آن ها به وجود آورده و آنها را به جراحی زیبایی بینی ترغیب می کنند اما بیشتر افراد با بینی گوشتی که با ذهنیت تصاویری که دیده اند به جراحی پرداخته اند از نتیجه جراحی خود راضی نیستند.

در بین کسانی که دارای بینی گوشتی هستند چه کسانی نتیجه بهتر می گیرند؟

ویژگی های بینی گوشتی که شامل پهن بودن زیاد بینی،سوراخ های بینی خیلی بزرگ،جعبه ایی شکل بودن نوک بینی و ضخامت زیاد پوست بینی  و … حال هرچه این ویژگی ها شدیدتر باشد عمل بینی سخت تربوده و نتیجه عمل به با تجربه بودن پزشک وابستگی بیشتر پیدا می کند .

عوارض جراحی بینی گوشتی

 

مراجعه کنندگانی که مشکل اصلی آنها  بافت نرم زیاد و به خصوص پوست قطور می باشد، به این دلیل که تورم ناشی از عمل برای شکل دهی  نهایی طولانی می شود، کار عمل جراحی بینی آنها کمی  دقیق تر و حساس تر است و به جراح مجرب و کار آمد تری نیاز دارد و هم جراح و هم بیمار بایدکمی صبور باشند تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند. این زمان گاهی تا سه سال هم گزارش شده است. البته لازم به ذکر است این تورم در بینیهای گوشتی با آمپول های ضد التهاب بر طرف می شود .

نتیجه جراحی بینی گوشتی و انتظارات  افراد

برای بهتر شدن نتیجه جراحی از دستگاه ها و نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می کنند و محاسبات ریاضی برای انجام جراحی زببایی نیز در نظر گرفته می شود.اما بارها شده که بین تصویر نشان داده از فرد و نتیجه حاصل از جراحی تفاوت های فراوانی وجود داشته است. اما جراحان با تجربه سعی دارند که تمامی شرایط بینی فرد را در نظر گرفته و خواسته های بیمار از او پرسیده شده و  این ویژگی ها را اساس جراحی خود قرار دهد.را در  برای اینکه نتیجه جراحی زیبایی بینی مطلوب باشد باید تمامی معیارها بررسی شود و بینی با تمامی اجزای صورت همانند پیشانی،گونه،چانه و لب ها تناسب داشته باشد .هنگام جراحی زیبایی بینی های گوشتی جراح باید روشی را انجام و به بیمار پیشنهاد دهد که حاصل آن یک بینی طبیعی باشد تا ظاهر غیرعادی در فرد ایجاد نشود.

برخی افراد با بینی های گوشتی سال ها سال ها از ظاهر خود احساس رضایت نداشته اند و برای داشتن بینی کوچک تر اقدام به جراحی می کنند اما باز هم از نتیجه راضی نخواهند بود و بینی خود را باریک تر با با ظاهری دیگر تصور می کرده اند اما همیشه باید در نظر داشت که سلامت بیمار با جراحی نباید به خطر بیفتد چه بسا اگر بیمار بینی باریک تری داشته باشد مشکلات تنفسی و دیگر ناهنجاری ها بعد از جراحی بینی به سراغ او بیاید .پس بعد از اینکه جراح قابل اطمینان خود را یافتید نتایج واقع بینانه برای   جراحی بینی خود در نظر بگیرید و بدانید که در بینی های گوشتی ظرافت های کارشده ی جراح به دلیل پوست ضخیم کمتر آشکار خواهد شد و تمامی آگاهی های لازم از جراحی های بینی گوشتی را پیش از عمل به دست آورید.

مقایسه بینی گوشتی  با استخوانی

بینی های گوشتی دارای پوست با ضخامت بالا هستند  و همچنین استخوان ها و غضروف های موجود در بینی گوشتی ظزیف و ضعیف هستند و از رایج ترین روش ها ی جراحی بینی گوشتی برداشتن بافت چربی های اضافه در زیر پوست  و اضافه کردن بافت به اسکلت بینی برای استحکام بخشیدن به تیغه بینی است.اگر برای باریک و کوچک ترین بینی و نوک بینی   فقط غضروف ها برداشته شود پس از مدتی به دلیل ضعیف بودن اسکلت بینی ،بینی دچار افتادگی خواهد شد.همچنین هر چقدر هم که اسکلت بینی با پیوند قوی شود اما بینی بیمار باید دارای پره های بینی معقول باشد تا بتوان نوک بینی آن را زیبا و باریک کرد و در همه موارد بینی های گوشتی نمیتوان طبق  خواسته ی بیمار نوک بینی را سربالا کرد.زیرا درست که هدف از جراحی بینی زیبا تر کردن ظاهر و تناسب بخشیدن به چهره ی بیمار است ولی سلامت فرد باید اولویت قرار گرفته شود  و همچنین بینی با ناهنجاری بعد از جراحی کمتر مواجه شود. در بینی های استخوانی  به علت نازک بودن پوست بینی همه ی جزییات زیر پوست مشخص خواهد شد و در نیمه پایین بینی غضروف ها استحکام بیشتری به دلیل پوست نازک دارند و با توجه به نکات گفته شده احتمال کمتری وجود دارد که بینی پس از جراحی دچار افتادگی شود.در جراحی بینی های استخوانی ظرافت دست جراح بسیار نمایان خواهد شد و اگر ایراد احتمالی وجود داشته باشد آشکار خواهد شد به عنوان مثال اگر یک لبه استخوانی تیزی به وجود بیاید در زیر پوست قابل لمس خواهد بود.

 

درباره raji

خدمات دکتر بابک راجی : جراحی بینی , جراحی بینی گوشتی ,جراحی بینی استخوانی, بوتاکس , اتوپلاستی , جراحی گوش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دو × 5 =